Nietypowe święta: Dzień bez opakowań foliowych

Dzień bez opakowań foliowych

Uwaga! Pytanie nie będzie proste: jaki przedmiot użytkujemy przeciętnie przez 20 minut, a jego rozkład trwa prawie 400 lat? Większość z nas nie potrafi pewnie udzielić na nie odpowiedzi. Nic dziwnego – chociaż opakowania foliowe towarzyszą nam każdego dnia i często nie wyobrażamy sobie bez nich życia, nie przykładamy do nich zbyt wielkiej uwagi. Udając się na zakupy bierzemy ich z reguły zbyt dużo – ostatecznie zawsze się przydadzą, można w nich w końcu nie tylko nosić sprawunki, ale również… wyrzucać śmieci. Tymczasem ich wpływ na środowisko naturalne jest naprawdę katastrofalny. Wielu z nas myśli coraz bardziej ekologicznie i świadomie wybiera produkty, którymi się posługuje. Tę wiedzę zawdzięczamy wielu imprezom i akcjom. Jedną z nich jest Dzień bez opakowań foliowych, który obchodzimy 23 stycznia. Warto z tej okazji zastanowić się nad tym, w jaki sposób my użytkujemy popularne reklamówki i czy nie powinniśmy zmienić naszych nawyków.

Opakowanie foliowe – jak to się zaczęło

Kiedy w 1965 roku szwedzki wynalazca Gustaw Thulin Sten wynalazł cienką i wytrzymałą folię, pewnie nie spodziewał się, że jego wynalazek zmieni oblicze świata. Do tej pory zakupy noszono w niezbyt praktycznych koszach lub materiałowych torbach wielokrotnego użytku. Nowe rozwiązanie miało teoretycznie same plusy: nie trzeba było już pamiętać o braniu ze sobą własnego opakowania, klienci nie odczuwali także żadnych strat finansowych – foliowe torebki były niezwykle tanie i stosunkowo wytrzymałe. Poza tym można było wykorzystać je ponownie – najczęściej w celu wyrzucenia śmieci. To pozornie idealne rozwiązanie miało jednak jeden, olbrzymi minus, który zauważono dopiero po wielu latach beztroskiego pozbywania się niepotrzebnych reklamówek – ich czas rozkładu jest niezwykle długi i może wynosić, według różnych badań, od 400 do 500 lat! Co to oznacza? Ni mniej ni więcej, tylko to, że pierwsza reklamówka, wyprodukowana i wyrzucona przez pana Stena wciąż zanieczyszcza środowisko i będzie to robić jeszcze przez długie wieki. To zwróciło uwagę ekologów, którzy postanowili reagować.

Dzień bez opakowań foliowych

Ta interesująca inicjatywa narodziła się w Polsce. Nic dziwnego – nasz kraj od wielu lat lideruje w niechlubnych statystykach zużycia foliowych torebek na terenie Unii Europejskiej. Przeciętny Polak zużywa ok. 300 sztuk takich opakowań rocznie, a tylko 40% z nich poddaje się recyklingowi. Jeszcze bardziej przerażają liczby, odnoszące się do sytuacji na świecie. Szacuje się, że każdego roku produkowane jest około biliarda foliowych torebek! Skala problemu jest więc naprawdę gigantyczna, właśnie z tego powodu trzeba działać! 23 stycznia to dzień wypełniony happeningami i spotkaniami, uświadamiającymi ludziom zagrożenia, jakie wynikają z używania foliowych opakowań. Postarajmy się wtedy przerzucić na inne dostępne rozwiązania – na pewno okaże się, że są znacznie bardziej praktycznie i, co równie ważne – znacznie atrakcyjniejsze!

Torba ekologiczna - kreator Stimago

Torba Eko od Stimago

Obecnie obserwujemy powrót do rozwiązań, znanych od wieków. Ludzie wybierając się na zakupy znów biorą ze sobą materiałowe torby. Są nie tylko trwałe i bardzo pojemne, ale także… niezwykle gustowne. Trzeba w końcu przyznać, że foliowe reklamówki może i nieco ułatwiały nam życie, ale z pewnością nie dodawały uroku. Z tymi wykonanymi z materiału jest zupełnie inaczej. Dzięki Stimago bez problemu stworzymy własną, unikalną torbę i naniesiemy na nią dowolny nadruk – może być nim ulubione zdjęcie, motyw lub napis. Wszystko zależy od nas. Wykorzystując możliwości kreatora Stimago bez trudu stworzymy własny projekt. Takie rozwiązanie może stać się także doskonałym prezentem na różne okazje. W końcu każdy z nas uwielbia być na bieżąco z najnowszymi trendami i wyróżniać się z szarego tłumu.

Please follow and like us: